BrystkræftforeningenForsideBrystkræftforeningenPressekontakt og nyhedsarkivBrystkræftforeningenKalenderBrystkræftforeningenWebshopBrystkræftforeningenMagasinet BrystkræftBrystkræftforeningenMedlemmerBrystkræftforeningenStøt osBrystkræftforeningenKontaktBrystkræftforeningenNyttige linksBrystkræftforeningenSøg
BrystkræftforeningenBrystkræftforeningen
StøtBliv medlem
YOGA, terapi, nærhed og velvære
Foto Unsplash

YOGA, terapi, nærhed og velvære

10. okt 2021

Samarbejdet med Tina Teglgaard, YOGAinstruktør og psykoterapeut er godt i gang

Over sommeren 2021 startede DBO et samarbejde med Tina Teglgaard, YOGAinstruktør, psykoterapeut og brystkræftramt. Tina henvendte sig, fordi hun ønskede at tilbyde samarbejde om et koncept, hun gennem de senere år har tilbudt kvinder, der er ufrivilligt barnløse - et koncept, der består af workforløb, som rummer både YOGA og gruppesamtaler. Erfaringen fra de workshopforløb Tina har afholdt tidligere kombineret med hendes personlige erfaringer med et brystkræftforløb ansporede hende til at kontakte DBO. Hun ville gerne starte tilsvarende workshops op for kvinder, der har fået brystkræft.

DBO sagde ja tak til et samarbejde og indvilligede i at støtte medlemmer af organisationen i at deltage økonomisk ved at bidrage til at reducere prisen for henholdsvis workshopforløb og weekend retreats samt markedsføre arrangementerne til vores medlemmer.

Indtil videre er der afholdt et retreat i København i weekenden fra 8-10 oktober, som gik rigtig godt samt en workshop for kvinder med MBC i september. Det sidste har resulteret i at et nyt længere forløb for kvinder med MBC sættes i gang 1. november på opfordring fra deltagerne. Derudover starter Tina et workshopforløb på 8 gange fra 3 november for en bredere gruppe af brystkræftramte kvinder.

Vi vil gerne udbrede konceptet i vores kredse og har inviteret Tina til at møde kredsstyregrupperne på vores kredsseminar i sidste weekend af oktober. Vi håber, at dette møde vil skabe gode muligheder for at også kredsene kan få gavn af Tinas færdigheder.

close
Søg på dette site