BrystkræftforeningenForsideBrystkræftforeningenPressekontakt og nyhedsarkivBrystkræftforeningenKalenderBrystkræftforeningenWebshopBrystkræftforeningenMagasinet BrystkræftBrystkræftforeningenMedlemmerBrystkræftforeningenStøt osBrystkræftforeningenKontaktBrystkræftforeningenNyttige linksBrystkræftforeningenSøg
BrystkræftforeningenBrystkræftforeningen
StøtBliv medlem
Nyt magasin om MBC

Nyt magasin om MBC

10. dec 2021

Udgivet af DBO og Medicinske Tidsskrifter

Magasinet, der findes i E-udgave - men også kan fås i trykt format, kommer godt rundt om, hvad metastaserende brystkræft er, hvordan det opleves at have det, hvordan det opleves af være pårørende, hvad der sker forskningsmæssigt mv. Magasinet fortæller om MBC gruppen, og der er gode råd til at tackle sygdommen.

Læs fx artiklerne med to af vores medlemmer, Camilla Sander og Mette Jarlbæk, der begge lever med spredning af sygdommen. Og få indblik i 54-årige Paul Birkholms liv som pårørende til Ditte Giese, der i knap to år har haft uhelbredelig brystkræft.

 

close
Søg på dette site